חפש בבלוג - בדרך ל- תמ"א 38

טוען...
יום שבת

הסכמת דיירים לביצוע תמא 38 - מיני מדריך

השגת הסכמת דיירים לביצוע תמ"א 38 – דו"ח התקדמות אישי
כדי לבצע תמ"א 38 יש להשיג רוב של השכנים בבנין. נכון ל- 1/2011 עדין צריך רוב של 51% לחיזוק ו66% לשדרוג המבנה.
מומלץ שלא להסתפק ברוב ההכרחי ולחתור להשגת הסכמה גורפת של דיירי הבנין כדי לשכנע קבלנים רציניים להתחיל להגיש הצעות (לא הצעות מחיר) מפרט טכני מפורט + סקיצה ראשונית של תכנון השינויים המתוכננים : הוספת ממ"ד, הוספת מרפסת, מעליות, מיקומי ההוספות לדירות, מחסנים, דירות חדשות על הגג / הקרקע ועוד.


אם אתם נתקלים בשכנים סרבנים שמקשים עליכם לקדם חיזוק בניינכם נגד רעידת אדמה, צרו איתי קשר 24/7 באימייל
yaeli.tama38@gmail.com ואשמח לעזור לכם להצליח להוביל את התהליך.

איך משיגים הסכמת דיירים ?
הערה
: הנכתב כאן מבוסס על ניסיוני האישי כמי שמקדמת תמ"א 38 בבנין שלי.
חילקתי את הנושא לסעיפים מוגדרים כדי להקל עליכם לתכנן את פעולותיכם בהצלחה.
1. התחילו משכן שיש לכם עימו שפה משותפת. האם יש לכם שכן שיש לכם עימו שפה משותפת, רצוי שיהיה עם מאפיינים משפחתיים דומים לשלכם (לדוגמא בעל משפחה עם ילדים צעירים). לבד קשה לשכנע את השכנים. חבירה לשכן / שכנה עם קו מחשבה כשלכם יהיה גרעין מצוין לצוות תמ"א.

2. בצעו גישוש ראשוני עם השכנים. מי שמע על תמ"א 38 ומראה סימנים שהוא רואה בנושא רעיון חיובי. שכן כזה עשוי להיות חבר עתידי בצוות התמ"א. בשלב זה אל תכנסו לפרטים בכלל.

3. הכינו רשימה של כל דיירי הבניין בציון מספר הדירה ואם יש מספר כניסות, גם את הכניסה.

4. התחילו לעבור (רצוי ביחד) דירה דירה וקיימו שיחה אישית ראשונית עם כל השכנים בבניין כדי לספר להם על הנושא ולברר מה עמדתם. לאחר מכן, רשמנו את עמדתם ברשימה שהכנתם.

5. ציינו ברשימה מי הביע עניין ומי הביע התנגדות, פרטו את סיבת ההתנגדות אם צויינה.
  
6. הכינו חומר על נושא כללי תמ"א 38 לשכנים. לא חומר על קבלן או עו"ד תמ"א, אלא מהו תמ"א 38, מה יתרונותיו ובעיקר מה הסיבה שבגללה חותרים לביצוע התוכנית בבניין : חיזוק המבנה נגד רעידות אדמה, שדרוג המבנה והעלאת ערך הנכס ללא עלות כספית מצד הדיירים.

7. חלקו את החומר לשכנים בתיבות הדואר ושם צרפו הזמנה לאסיפת דיירים.

8.
 מיקום אסיפת הדיירים.  אם מהתרשמותכם רוב הדיירים בבנין בעד, קיימו את האסיפה אצלכם. אם להערכתכם יש כ- 50% מתנגדים מול 50% שכנים המסכימים לתמ"א, המלצתי לפנות לאגודה לתרבות הדיור בערכם, לקיים אתם פגישה בנושא התמ"א ולבקש את עזרתם בקיום אסיפת דיירים בגיבוי האגודה. אציין שברמת השרון קבלנו גיבוי של האגודה לתרבות הדיור ולאסיפה הגיעו כל דיירי הבניין בזכות כך.

9. קונסטרוקטור בלתי תלוי באסיפת הדיירים. מומלץ להביא קונסטרוקטור לאסיפת הדיירים הזו ולשם כך ניתן לפנות לכל קונסטרוקטור בניין העוסק בתמ"א או בתכנון מבנים דרך האגודה לתרבות הדיור (במחיר מופחת), ישירות לקונסטרוקטור חיצוני בתשלום. חשיבותו של הקונסטרוקטור קריטית להעברת מסר חיזוק המבנה עבור דיירים (בעיקר פנסיונרים) שלא מאמינים
שתתרחש רעידת אדמה ועלולים לטרפד את המהלך.

10. מתי העיתוי הנכון להתחיל להחתים דיירים על הסכמה עקרונית ? עוד לפני אסיפת הדיירים, ניתן להחתים דיירים שמעוניינים על טופס
הסכמת דיירים לביצוע תמ"א, אך באסיפת הדיירים תתקיים הצבעה ואז ירשם מי בעד ומי נגד התמ"א. לאחר ההצבעה יש סיכוי סביר שמספר המסכימים יגדל ואז ההחתמה תעשה קלה יותר. מטרתכם בשלב זה להגיע ל- 66%.

11. הימנעו מהבאת גורם "מטעם" לאסיפת הדיירים כדי למנוע אנטגוניזם או חשדנות. לא קבלן, לא יזם, לא חברת בניה. זה שלב ראשוני ואינו המקום לדבר על "איפה תהיה החניה שלי" וכו'. מטרתה להעלות את הנושא באופן רשמי לסדר היום ולכן מי שידבר הם :
א. אחד השכנים שיזמו את הנושא יציג את מטרת האסיפה : שידבר בקצרה על תמ"א 38, למה לבצע תמ"א בבנין שלכם, מה ניתן לבקש תמורת זכויותיכם המשותפות בבניין (מרפסות, ממ"ד, חיזוק, שדרוג, לובי, מעלית וכו'), לציין שבהמשך יבחר מפקח – מנהל פרויקט ועו"ד מטעם הדיירים שידאגו לאינטרסים של בעלי הדירות.
ב. לתת לקונסטרוקטור לספר על הנושא מנקודת מבטו המקצועית (חולשת המבנה שנבנה לפני שנת 1980 ללא תקן נגד רעידות אדמה
ג. אם נציגי האגודה לתרבות הדיור נוכחים, לבקש מעו"ד האגודה לספר על חשיבות ביצוע תמ"א 38 בבנין שלכם.

12. מטרת האסיפה להביא להסכמה עקרונית כמה שיותר רחבה, של דיירי הבנין לחזק ולשדרג את הבניין על ידי תמ"א 38. באסיפה חשוב להעלות את נושא בחירת נציגות תמ"א 38 בבנין ובחירת מספר דיירים מצומצם שידאגו לקדם את הנושא עבור כלל הדיירים.

13. החתמה על טופס הסכמה עקרוני לביצוע תמ"א 38 בבנין. בשלב זה בסיום האסיפה או באופן פרטני לאחריה, יש להחתים את המעוניינים על טופס הסכמה עקרוני לביצוע תמ"א 38 מטעם הדיירים ואז לבדוק את סטאטוס המסכימים מול המתנגדים ברשימה המקורית שהכנתם. הטופס יציין שהדיירים מסכימים לקבל הצעות ממבצעי תמ"א 38 ולבחון אותם, לבחור מפקח מטעם הדיירים שיכין מפרט טכני ופרוגרמה תכנונית על פי נתוני המבניין ובהמשך לבחור עורך דין מטעם הדיירים. באופן אישי הנכון ביותר הוא להחתים על הסכמה זו להיות בלתי תלויה וחפה מהתחייבות לעו"ד, מתווך  או קבלן כזה או אחר.

14.בדקו את אחוז המסכימים. אם הגעתם ל – 66% ברכות. השגתם את הרוב החוקי הדרוש לביצוע התמ"א אך זה לא מספיק. קבלנים ויזמים מעוניינים ברוב גורף של השכנים כדי להיכנס לפרויקט בשל עלויותיו הגבוהות. לכן חיוני להמשיך ולבצע שיחות אישיות עם השכנים המתנגדים.

15. פגישות עם דיירים שאינם מסכימים לביצוע תמ"א
א. למה הם מתנגדים - מה מפריע להם ?
ב. מי מהמסכימים בבנין מקורב אליהם ויכול להשפיע עליהם.
ג. איזה טיפוס הם ? האם הם טיפוס חקרן שצריך לקבל עוד ידע כתוב או בעל פה כדי להשתכנע לחתום ?
כעת כל קול קובע וככל שתשיגו יותר חתימות, כך יהיה קל יותר לשכנע קבלנים רציניים ומנוסים להגיש לכם מפרטים טכניים + סקיצות לפרויקט (מהם תבחרו את המבצע / ים).

עוד כמה טיפים להשגת הסכמת דיירים :
• הגיעו לדיירים המתנגדים בתיאום מראש. כבדו אותם.

• אל תתרגשו אם הם מדברים בשליליות או בבוטות. אתם צודקים בדרך לתמ"א והם יצטרפו במוקדם או במאוחר.

• השתדלו לא ליפול לדמגוגיות וקלישאות. מדינת ישראל חתמה על תרחיש שעל פי כל הבדיקות וההערכות, תהיה רעידת אדמה קשה ורק בניינים שיחוזקו יצילו נפשות, והרבה. אם הבנין שלכם נבנה לפני 1980 הוא נטול חיזוקים נגד רעידות אדמה ולכן חייב לעבור חיזוק שיתרום לאיכות חייכם.

• השתדלו להחתים בעלי דירות המשכירים אותן בבניין. ערך דירה ממוצעת העוברת תמ"א 38 עולה בכ- 35%. והיגיון קר של בעלי דירות להשקעה עובר דרך הכיס. השכרת דירת בבניין מחוזק ומשודרג יקפוץ פלאים כבר מחתימת החוזה על ביצוע התמ"א. התחילו מהם.


 אני מזמינה אתכם לקרוא פוסטים קודמים שכתבתי על נושא הסכמת דיירים לביצוע תמ"א ולהדפיס לשכנים מידע שעשוי להקל עליהם לשכנע את השכנים לבצע תמ"א :
תמלול כתבה בנושא תמ"א 38 בתוכנית אורלי וגיא בע"מ. (אין לבצע שינוי בתכנים).הסכמת דיירים - למפקח על הבתים המשותפים יש סמכות לחתום בשם דיירים סרבנים

תשובות לשאלות קוראים בנושא אי הסכמת דיירים לביצוע תמ"א 38 ואיך להתמודד עימם.אם הפוסט עניין אתכם, שלחו לינק ממנו לאחרים שעשויים למצוא בו עניין והגיבו עליו בתחתית משפט זה.

אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר 24/7 באמצעות מייל
yaeli.tama38@gmail.com כדי לקבל את עזרתי בנושא הסכמת דיירים לתמ"א 38 ובכל עניין שיקדם אתכם בתהליך.

ב ה צ  ל ח ה בדרך לתמ"א !

הסכמת דיירים תמא 38
כיצד תשיגו הסכמת דיירים לביצוע תמ"א 38 ? 


אירעה שגיאה בגאדג'ט זה

מאמרים קשורים